MechanikaMotoryzacja

Jakie są światła w samochodzie?

Jakie są światła w samochodzie?

Jedną z podstawowych rzeczy, której uczą się kandydaci na kierowcę, jest znaczenie poszczególnych świateł w samochodzie. Jak się jednak okazuje, nawet doświadczeni kierowcy z kilkunastoletnim stażem za kółkiem często mają poważne problemy z tym, aby powiedzieć, jakie sa swiatla w samochodzie. Nic więc dziwnego, że tak często zaleca się, aby każdy kierowca przypomniał sobie tę wiedzę.

Dlaczego znajomość świateł jest tak ważna?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są światła w samochodzie i do czego one służą, w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu ich znajomość jest tak istotna. Na co więc wpływa to, czy wie się, jakie się ma w swoim samochodzie światła?
Kwestia znajomości posiadanego w aucie ośmielenia jest nie mniej ważna niż to, jak prezentuje się znajomość znaków drogowych. Jak się bowiem okazuje, dzięki światłom dany pojazd jest widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, a także sam oświetla sobie drogę. Bez użycia odpowiedniego rodzaju świateł jazda autem może być zwyczajnie skrajnie niebezpieczna.

Rodzaje i funkcje świateł samochodowych

Skoro już wiadomo, dlaczego znajomość świateł samochodowych jest tak ważna, należy następnie przejść do tego, jakie światła są w aucie obecne i do czego są one wykorzystywane.
Rozpocząć należy do świateł pozycyjnych, które wykorzystywane są do sygnalizowania pozycji auta an drodze w sytuacji, gdy posiada on wyłączony silnik. Kolejnym rodzajem świateł są światła mijania. Jest to standardowe oświetlenie używane podczas jazdy samochodem. Najmocniejszym rodzajem światła są modele drogowe, często nazywane również długimi. Wykorzystywane są one w sytuacji, gdy na drodze panuje niedostateczna widoczność. Zalecane jest wyłączenie ich, gdy z naprzeciwka jedzie inny pojazd, ponieważ mogą one oślepić kierowcę.
Bardzo ważnym rodzajem świateł są te sygnalizujące zamiar danego kierowcy. Standardowym przykładem są tu oczywiście kierunkowskazy, które sygnalizują kierunek, w którym auto będzie skręcało. Bardzo ważne są także światła stopu, które zapalają się w chwili, gdy kierowca naciśnie pedał hamulca, czyli zacznie hamować. Oprócz tego warto tu jeszcze wymienić światła awaryjne, które włącza się dużym przyciskiem umieszczonym najczęściej na środku deski rozdzielczej. Mają one sygnalizować awarię lub też niebezpieczeństwo na drodze.
Na samym końcu warto jeszcze zwrócić uwagę na światło cofania, które zapala się w chwili, gdy kierowca wrzuci na skrzyni biegów bieg wsteczny. Pełni ono funkcje dodatkowego oświetlenia dla kierowcy, który będzie cofał autem, lecz również jest informacją dla pieszych i kierowców, w którym kierunku poruszać się może auto.

Udostępnij