MechanikaMotoryzacja

Koszt utrzymania samochodu

Koszt utrzymania samochodu

Kupno samochodu to nie jest cały wydatek, na jaki trzeba się przygotować. Warto też pamiętać o kosztach eksploatacji auta, które potrafią być naprawdę wysokie, a wielu z nich praktycznie nie uda się uniknąć. Z tego powodu warto dowiedzieć się, ile kosztuje utrzymanie samochodu.

Jakie są koszty utrzymania auta?

Każdy właściciel auta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koszt utrzymania samochodu potrafi pochłonąć znaczną część domowego budżetu. Jeśli kupujemy samochód, rzadko kiedy zwracamy uwagę na czynniki, które generują znaczne wydatki. Jest to dość trudne zadanie, ponieważ części z nich nie da się przewidzieć. Jednakże pozostałe koszty są stałe i należy je ponosić regularnie. Spore znaczenie będzie miał na nie samochód. Oczywiste jest to, że auto pochodzące z salonu nie będzie wymagało dodatkowych napraw.

Co wpływa na koszt utrzymania samochodu?

Sporym obciążeniem dla kierowców jest konieczność posiadania polisy OC. Warto pamiętać, że wysokość rocznej składki będzie zależała od kilku czynników, niektóre z nich dotyczą kierowcy, a inne bezpośrednio pojazdu, który podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Innym kosztem utrzymania jest np. kredyt samochodowy czy leasing. Mimo tego, że te rozwiązania mają kilka zalet, to wiążą się one także z dodatkowymi kosztami. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć przegląd techniczny. Jest on obowiązkowy i pozwoli dopuścić auto do ruchu drogowego. Należy pamiętać, że cena kontroli pojazdu do 3,5 ton kosztować będzie 99 złotych, a w przypadku samochodu z instalacją LPG 162 złote.

Paliwo i koszty eksploatacji auta

Podstawowym kosztem eksploatacji auta będą wydatki, które wiążą się z paliwem. Według badań aż 71% kierowców pokonuje w ciągu roku więcej niż 20 tysięcy kilometrów. Taka sama liczba kierowców wydaje na paliwo nie więcej niż 500 złotych w ciągu miesiąca. Warto podkreślić, że 20% respondentów mieści się w przedziale od 200 do 300 złotych miesięcznie. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę liczne przeglądy oraz naprawy. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że do obowiązków każdego kierowcy należy utrzymanie pojazdu we właściwym stanie technicznym. Warto pamiętać, że obowiązkowe przeglądy sprawdzają jedynie podstawowe aspekty. Z tego powodu warto regularnie oddawać auto do mechanika, w celu dokładniejszych badań technicznych. W wielu przypadkach jest to także związane bezpośrednio z wymogami gwarancyjnymi. Należy wziąć pod uwagę także takie wymogi, które narzucone są przez leasingodawcę czy kredytodawcę. Średni koszt w takim przypadku to około 1000 złotych.

Udostępnij