MechanikaPorady

Check engine – co oznacza kontrolka w samochodzie?

Check engine – co oznacza kontrolka w samochodzie?

Poruszające się po drogach samochody to niezwykle skomplikowane maszyny. Przeciętny kierowca nie ma większego pojęcia o tym, jak funkcjonują ich układy i poszczególne elementy. Powoduje to, że w przypadku ich awarii kierowca nie będzie wiedział, co się dokładnie dzieje. Z tego też powodu powstały kontrolki sygnalizujące awarie lub nieprawidłową pracę poszczególnych układów auta. Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych jest z pewnością check engine. Co oznacza kontrolka w samochodzie przedstawiająca żółty silnik?

Czym jest check engine?

Każda kontrolka w samochodzie odpowiada za sygnalizację nieprawidłowej pracy jakiegoś układu. W sytuacji awarii hamulców czy też chłodzenia na desce rozdzielczej pojazdu zapali się odpowiednia lampka. Check engine to prawdopodobnie najważniejsza kontrolka ze wszystkich, ponieważ odnosi się do pracy silnika.
Co więc może ta kontrolka oznaczać? Jak się okazuje, zakres różnych problemów jest naprawdę niewiarygodnie szeroki. Najczęściej pojawia się ona w sytuacji, gdy któryś z czujników stale monitorujących pracę silnika ulegnie uszkodzeniu lub też komputer odbierze nieprawidłowy odczyt. Może się również stać tak, że czujnik po prostu się zawiesi i wyłączy, co również zaowocuje zaświeceniem się takiej kontrolki.
Oczywiście tak proste problemy to nie wszystko, co może się stać z silnikiem. Bardzo często ikonka ta sygnalizuje np. kłopot z zapłonem. Może on wypadać, awarii mogła ulec świeca zapłonowa czy też kłopotem może być nieprawidłowa jakość paliwa. Co więcej, check engine pojawi się także w sytuacji, gdy uszkodzi się katalizator czy też filtr cząstek stałych.

Co zrobić, gdy zobaczy się check engine?

Nie da się ukryć, że kierowcom na widok check engine cierpnie skóra. To właśnie ta ikonka jest najczęściej powodem największych wydatków na samochód. Nic więc dziwnego, że kierowcy zastanawiają się, co należy zrobić, gdy się ona pojawi.
Jak zatem powinno się zareagować na widok tej kontrolki? Zdecydowanie najbezpieczniej będzie po prostu zatrzymać pojazd na poboczu i wezwać do niego pomoc drogową. Jeśli pomimo świecenia kontrolki nadal będzie się kontynuowało podróż, tak naprawdę nie wiadomo, co się może stać. Można cało i zdrowo dotrzeć do celu, lecz również silnik może się całkowicie zatrzymać, a kierowca sprowadzi na siebie wydatek związany z jego generalnym remontem. Nie warto więc w takiej sytuacji ryzykować, ponieważ ilość możliwych awarii i ich zakres to zupełna niewiadoma, dopóki nie podłączy się samochodu pod komputer diagnostyczny, który wskaże konkretne źródło problemu.

Udostępnij