MechanikaPielęgnacja

Jaki olej do samochodu najlepiej wybrać?

Jaki olej do samochodu najlepiej wybrać?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego właściwa jakość oleju silnikowego jest tak istotna. Warto dowiedzieć się, jaki olej do samochodu najlepiej wybrać.

Odpowiedni olej do samochodu

Należy pamiętać, że każdy producent auta w instrukcji samochodu określa specyfikację oleju silnikowego oraz przebieg, po jakim należy go wymienić. Jest to przede wszystkim najważniejsze kryterium podczas kupna oleju silnikowego do auta. Wielu producentów samochodów zaleca stosowanie olejów określonych firm lub olejów z własnym logo. Oprócz tego producenci podają także niezbędną ilość oleju do wymiany oraz specyfikacje dla danego producenta samochodu.

Specyfikacja auta

Jeżeli poznaliśmy już specyfikację oleju silnikowego, to można przejrzeć oferty poszczególnych producentów, korzystając z wygodnych wyszukiwarek internetowych. Należy tylko wpisać specyfikacje i oczekiwaną pojemność, na przykład cztery litry na wymianę i jeden litr na dolewkę. W taki sposób możemy dobrać olej w najlepszej rynkowej cenie. Najlepiej go kupić od sprawdzonego producenta.

Jakość oleju – dlaczego jest tak ważna?

Bardzo dużo kierowców w naszym kraju kupuje samochody używane. Sprawia to, że nie zawsze nabywca ma dostęp do instrukcji samochodowej danego pojazdu. W takiej sytuacji z dużą pomocą mogą przyjść wyszukiwarki olejów, które umieszczone są na stronach ich największych producentów. Na tego typu stronie wystarczy jedynie podać markę auta, model, rocznik, a także pojemność silnika oraz rodzaj paliwa. Następnie wyszukiwarka poinformuje nas o specyfikacji oleju do danego samochodu. Oprócz tego dowiemy się o ilości oleju i zostanie nam polecone określony produkt danej firmy. W taki sam sposób możemy sprawdzić, jakie właściwości musi mieć olej przekładniowy do skrzyni biegów w samochodzie. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zawsze najistotniejszym kryterium podczas kupna oleju silnikowego jest specyfikacja, która ustalona jest przez producenta samochodu oraz typ oleju przez niego ustalony – półsyntetyk bądź syntetyk. Warto podkreślić, że producentów olejów możemy wybierać dowolnie. Część użytkowników twierdzi, iż olej danej firmy jest lepszy, ponieważ ma na przykład większą ilość dodatków uszlachetniających. Często jest to prawdą, jednakże należy wziąć pod uwagę to, że w czasach marketingu szeptanego, bardzo duża liczba postów może mieć na celu wprowadzenie ukrytych działań reklamowych. Z tego powodu do wielu opinii powinniśmy podchodzić z dużym dystansem – zwłaszcza, jeśli czerpiemy informacje z forum internetowego.

Udostępnij