Każdy kurs na prawo jazdy zaczyna się od poznania budowy pojazdu. Nawet najmłodsi wiedzą, że samochód nie będzie mógł funkcjonować bez silnika – jest tak niezależnie od tego, czy jest to pojazd osobowy, autobus, czy ciężarówka. Należy pamiętać, że istnieją modele samochodów, których silnik zlokalizowany jest z tyłu, a z przodu znajduje się miejsce na bagażnik. Najczęściej jednak producenci samochodów umieszczają jednostkę napędową z przodu z uwagi na to, iż najlepszym rozwiązaniem jest napęd na przednią oś pojazdu.
Co jest pod maską samochodu?
Pod maską samochodu znajduje się akumulator. Jeśli będzie sprawny i odpowiednio naładowany, to jest to gwarancja swobodnego odpalania auta. Dlatego wielu mechaników stawia na rekomendację regularnych kontroli poziomu elektrolitów w aucie. Jeżeli zauważamy jakieś braki, to warto uzupełnić je wodą destylowaną. Kolejnym sygnałem, który świadczy, że coś złego się wydarzyło z akumulatorem, jest kontrolka – zapala się ona na desce rozdzielczej. W tego typu sytuacji trzeba po prostu naładować akumulator, by skutecznie zapobiegać większym awariom bez konieczności zakupu nowych części. Pod maską znajdziemy również – oprócz silnika – naturalne płyny eksploatacyjne. Dzięki nim auto może normalnie funkcjonować. W tym miejscu umieszczony jest filtr oraz wlew oleju. Jego poziom można stale kontrolować, korzystając ze specjalnego bagnetu, który będzie zawsze łatwo dostępny. W taki sposób można łatwo zauważyć, czy występują jakieś braki w oleju silnikowym – wszelkie braki można skutecznie uzupełnić. Jedyne co trzeba zrobić, to odkręcić wlew w silniku i wlać olej.
Inne ważne części pod maską samochodu
Pod maską samochodu znajdziemy również chłodnicę oraz wspomaganie. Bardzo istotne jest to, żeby regularnie sprawdzać zbiornik, w którym znajduje się płyn chłodniczy. Trzeba to robić zwłaszcza w okresie letnim, gdy występują znaczne upały. Warto pamiętać, że dłuższa podróż bądź stanie w korku może się źle skończyć – w przypadku wysokich temperatur. Samochód podczas upału może się nam zagotować.
Pod maską samochodu znajdziemy również żarówki reflektorów. Trzeba je wymieniać od wewnątrz i zawsze należy mieć w samochodzie zapasowe żarówki. Wymiana tych części nie jest skomplikowana. Najważniejsze są niezbyt duże elementy, czyli bezpieczniki. Umiejscowione są w skrzynce pod maską. Najczęściej zaopatrzona jest ona w ilustrację, która służy do informowania o tym, za co konkretny bezpiecznik odpowiada. Należy mieć zawsze zapasowe na wypadek przepalenia.