Motoryzacja

Lampy przeciwmgielne: rola i wartość dodatkowego oświetlenia podczas mgły

Lampy przeciwmgielne: rola i wartość dodatkowego oświetlenia podczas mgły

Lampy przeciwmgielne to chyba najczęściej pomijane elementy oświetlenia samochodu. Podejrzewamy, że wielu kierowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia lub nie wie, jak je w samochodzie włączyć. Chcielibyśmy, aby każdy kierowca poruszający się po polskich drogach nie tylko o tych lampach wiedział, ale też umiał z nich prawidłowo korzystać. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki wpis, w którym opiszemy w skrócie rolę i wartość lamp przeciwmgielnych.

Kiedy mogę włączyć światła przeciwmgłowe?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami obowiązkowe są tylko tylne światła przeciwmgielne, dlatego większość samochodów ma tylko takie lampy przeciwmgłowe. Można je włączyć tylko w sytuacji, w której widoczność spada poniżej 50 metrów. W przeciwnym wypadku taka lampa będzie oślepiać innych uczestników ruchu.

Samochód może być też wyposażony w przednie lampy przeciwmgłowe. Lampy te nie są jednak obowiązkowe i mogą być wykorzystywane w tylko dwóch przypadkach:

  • Kiedy przejrzystość powietrza spada na skutek opadów atmosferycznych, mgły czy innych przyczyn.

  • Na drodze oznaczonej znakami jako kręta od zmierzchu do świtu, nawet jeśli przejrzystość powietrza jest dobra.

Poruszanie się z włączonymi lampami przeciwmgielnymi w warunkach innych niż te opisane powyżej grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.

Co daje włączenie świateł przeciwmgłowych?

Skoro już wiesz, kiedy możesz skorzystać ze świateł przeciwmgłowych, to pora odpowiedzieć na pytanie: po co to w ogóle robić? Zacznijmy od lampy, którą znajdziemy w każdym samochodzie poruszającym się po polskich drogach, czyli od tylnej lampy przeciwmgłowej. Lampa ta działa na dokładnie tej samej zasadzie co inne lampy tyle z tą różnicą, że świeci znacznie mocniejszym światłem, które ma być widoczne dla innych kierowców nawet wtedy, kiedy przejrzystość powietrza znacząco spada.

Przednie lampy przeciwmgłowe są nieco bardziej złożone. Po pierwsze lampy te montowane są tak nisko, jak to tylko możliwe. Dzięki temu istnieje szansa, że tuż nad ziemią mgła będzie mniej gęsta i światło lampy będzie się w stanie przez nią przedrzeć.

Po drugie w lampach przeciwmgielnych przednich często stosuje się światło w selektywnej żółtej barwie. Takie światło jest mniej rozproszone, przez co lepiej przedziera się przez mgłę, a oświetlany obszar jest dla kierowcy wyraźniej widoczny.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij