MechanikaMotoryzacja

Co znajduje się pod maską auta?

Co znajduje się pod maską auta?

Każdy kurs na prawo jazdy zaczyna się od poznania budowy pojazdu. Nawet najmłodsi wiedzą, że samochód nie będzie mógł funkcjonować bez silnika – jest tak niezależnie od tego, czy jest to pojazd osobowy, autobus, czy ciężarówka. Należy pamiętać, że istnieją modele samochodów, których silnik zlokalizowany jest z tyłu, a z przodu znajduje się miejsce na bagażnik. Najczęściej jednak producenci samochodów umieszczają jednostkę napędową z przodu z uwagi na to, iż najlepszym rozwiązaniem jest napęd na przednią oś pojazdu.

Co jest pod maską samochodu?

Pod maską samochodu znajduje się akumulator. Jeśli będzie sprawny i odpowiednio naładowany, to jest to gwarancja swobodnego odpalania auta. Dlatego wielu mechaników stawia na rekomendację regularnych kontroli poziomu elektrolitów w aucie. Jeżeli zauważamy jakieś braki, to warto uzupełnić je wodą destylowaną. Kolejnym sygnałem, który świadczy, że coś złego się wydarzyło z akumulatorem, jest kontrolka – zapala się ona na desce rozdzielczej. W tego typu sytuacji trzeba po prostu naładować akumulator, by skutecznie zapobiegać większym awariom bez konieczności zakupu nowych części. Pod maską znajdziemy również – oprócz silnika – naturalne płyny eksploatacyjne. Dzięki nim auto może normalnie funkcjonować. W tym miejscu umieszczony jest filtr oraz wlew oleju. Jego poziom można stale kontrolować, korzystając ze specjalnego bagnetu, który będzie zawsze łatwo dostępny. W taki sposób można łatwo zauważyć, czy występują jakieś braki w oleju silnikowym – wszelkie braki można skutecznie uzupełnić. Jedyne co trzeba zrobić, to odkręcić wlew w silniku i wlać olej.

Inne ważne części pod maską samochodu

Pod maską samochodu znajdziemy również chłodnicę oraz wspomaganie. Bardzo istotne jest to, żeby regularnie sprawdzać zbiornik, w którym znajduje się płyn chłodniczy. Trzeba to robić zwłaszcza w okresie letnim, gdy występują znaczne upały. Warto pamiętać, że dłuższa podróż bądź stanie w korku może się źle skończyć – w przypadku wysokich temperatur. Samochód podczas upału może się nam zagotować.
Pod maską samochodu znajdziemy również żarówki reflektorów. Trzeba je wymieniać od wewnątrz i zawsze należy mieć w samochodzie zapasowe żarówki. Wymiana tych części nie jest skomplikowana. Najważniejsze są niezbyt duże elementy, czyli bezpieczniki. Umiejscowione są w skrzynce pod maską. Najczęściej zaopatrzona jest ona w ilustrację, która służy do informowania o tym, za co konkretny bezpiecznik odpowiada. Należy mieć zawsze zapasowe na wypadek przepalenia.

Udostępnij