MotoryzacjaTransport

Kiss and ride – co to jest?

Kiss and ride – co to jest?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu. Posiadanie własnego pojazdu nie jest już wyznacznikiem wyższego statusu społecznego, jak to bywało w czasach zamierzchłych. Rosnąca ilość aut osobowych na drogach powoduje jednak problemy z zaparkowaniem swojego pojazdu. Z tego też powodu coraz więcej miast decyduje się na tworzenie tak zwanych parkingów kiss and ride.

Czym jest parking kiss and ride?

Odpowiadając na pytanie parking kiss and ride co to należy wspomnieć, że w tworzeniu tego rodzaju miejsc przodują obecnie takie państwa jak Stany Zjednoczone, Holandia czy też Australia. Kiss and ride w polskim tłumaczeniu brzmi pocałuj i jedź. Parking ten jest bowiem wyznaczonym miejscem, które służy do krótkiego, maksymalnie dwuminutowego postoju w miejscach, gdzie nie można parkować. Najczęściej tego rodzaju parkingi znajdują się przy wszelkiego rodzaju dworcach, węzłach komunikacyjnych, szkołach czy lotniskach. Celem tworzenia tego rodzaju parkingów jest umożliwienie szybkiej przesiadki pasażerów pojazdów do innego rodzaju komunikacji. Wyróżnia się dwa typy oznakowania parkingów kiss and ride. Pierwszy z nich to oficjalne oznakowanie, które jest w pełni uregulowane prawnie, a jego wzór znaleźć można w oficjalnym akcie prawnym. Drugie oznakowanie nie widnieje natomiast w żadnym akcie, nie jest więc w pełni uregulowane. Takie oznakowania stawiane są najczęściej przez zarządcę drogi, który odpowiada też za stworzenie projektu tego typu znaku.

Kiss and ride w Polsce

Parkingi kiss and ride w Polsce są jeszcze mało popularne. Coraz więcej miast decyduje się jednak na ich tworzenie. Z tego też powodu tego rodzaju parkingi nie są jednak w Polsce uregulowane żadnym aktem prawnym, a co za tym idzie nie istnieje jakiekolwiek, oficjalne oznakowanie. Parkingi tworzone są więc najczęściej na terenach prywatnych, na których właściciel może je w odpowiedni sposób oznaczyć. Nie oznacza to jednak, że parkingi nie funkcjonują na drogach publicznych. Na tego rodzaju drogach oznaczone są jednak znakami B-35 z dopisanym maksymalnym czasem parkowania pojazdu. Najczęściej tego rodzaju parkingi w Polsce spotkać można na węzłach komunikacyjnych, przy dworcach kolejowych lub autobusowych, a także przy lotniskach.

Parking kiss and ride jest więc sposobem na szybką przesiadkę dla osób, które udają się w dalszą podróż innym środkiem komunikacji, a nie mogą zaparkować swojego auta ze względu na brak wystarczającej ilości parkingów w centrach miast bądź przy lotniskach.

Udostępnij