MotoryzacjaPorady

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie przed jazdą?

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie przed jazdą?

Każdorazowo przed wyruszenie w trasę samochodem, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy przed jazdą sprawdzić stan auta, czy nie brakuje płynów, czy szyby są czyste, lusterka prawidłowo ustawione. Wszystkie te elementy są bardzo ważne i ich sprawdzenie pozwala na bezpieczną i bezproblemową podróż samochodem. Trzeba oczywiście pamiętać, że widoczność drogi i pojazdów poruszających się na niej też jest bardzo istotne, dlatego wielu z nas zastanawia się jak ustawić lusterka w samochodzie, żeby widzieć dokładnie, co się dzieję podczas jazdy wokół nas.

Jakie jest prawidłowe ustawienie lusterek w aucie?

Ustawiając lusterka w samochodzie, należy kierować się pewnymi zasadami. Przede wszystkim najpierw trzeba ustawić sobie fotel, ponieważ od jego położenia będzie zależeć to, co widzimy w lusterkach i czy potrzebna jest korekta ich ułożenia. Lusterko wewnętrzne jest najłatwiejsze do ustawienia, gdyż wystarczy je tak wyprofilować, żebyśmy widzieli tylną szybę naszego samochodu i to, co się za nim dzieje.

Lusterka boczne są trudniejsze w prawidłowym ustawieniu, dlatego, też przy nich warto stosować się do następującej zasady: powinniśmy w nich widzieć pewną tylną część auta, np. tylną klamkę oraz jak największą przestrzeń za i obok samochodu. Tak ustawione boczne lusterka sprawią, że nie wystąpi, bądź będzie w mały stopniu możliwość wystąpienia martwego pola, czyli pola, które nasze lusterka nie obejmą.

Dlaczego prawidłowe ustawienie lusterek jest tak ważne?

Należy zawsze pamiętać o tym, że lusterka są po to zamontowane do samochodu, żeby kierowca mógł bezpiecznie i bezproblemowo wykonywać różne manewry podczas jazdy. To dzięki nim widzimy, czy nikt nas nie wyprzedza albo, gdy ruszamy z parkingu, czy nikt nie idzie za samochodem lub nie przechodzi obok niego. Bez lusterek nie mielibyśmy szans zobaczyć tego, co dzieje się na zewnątrz naszego auta, a jest to niezbędne do bezpiecznego użytkowania samochodu.

Jak ustawić lusterka w samochodzie raz, a porządnie?

Tak jak wcześniej było wspomniane, lusterka powinny być sprawdzane i ustawiane przed każdą jazdą. Czasem zwykła zmiana ustawień fotela, wymusza zmianę ustawień lusterek. Czasem ktoś niechcący trąci lusterko i to już zmieni jego położenie. Nie ma jednego sprawdzonego ustawienia lusterek dla wszystkich. To, jak widzimy w lusterku, zależy także od naszych cech, od tego, czy jesteśmy wysocy, czy niscy, a także od samego samochodu i jego gabarytów. Najważniejsze to przed każdą trasą upewnić się, że lusterka są tak ustawione, że zapewniają nam jak najlepszą widoczność tego, co dzieje się za samochodem i obok niego.

Udostępnij