Efektywne zarządzanie flotą firmową jest niemałym wyzwaniem. Kierownik floty musi nie tylko zapewnić płynność danych procesów, ale także zoptymalizować koszty. Umiejętne zarządzanie pojazdami przyczyni się do zwiększenia skuteczności oraz redukcji kosztów. Przedstawiamy kilka sposobów na sprawniejsze kierowanie firmową flotą.
W jaki sposób usprawnić pracę floty firmowej?
Chcąc usprawnić obsługę pojazdów oraz zarządzanie zasobami ludzkimi, warto wprowadzić do przedsiębiorstwa pewne dobre praktyki.
Zasady korzystania z floty pojazdów
Po pierwsze, określ proste zasady dotyczące korzystania z pojazdów. Powinny one obejmować takie kwestie jak: warunki użytkowania, uprawnienia pracowników do korzystania z aut, obowiązkowe szkolenia. Ustal zasady polityki dotyczącej floty firmowej, a także przekaż informację, z czym będzie wiązać się niestosowanie do przedstawionych zasad.
Śledzenie i monitorowanie aut
Przydatnym narzędziem znajdującym zastosowanie w firmowej flocie jest system monitorowania GPS. Dzięki niemu możesz na bieżąco śledzić dany pojazd. Pomoże to dobraniu optymalnej trasy, a tym samym redukcji kosztów. Monitorowanie aut okazuje się niezbędne także, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Pozwala na zlokalizowanie pojazdu w sytuacji jego kradzieży czy wypadku.
Przeglądy oraz konserwacja firmowych pojazdów
Kolejnym istotnym aspektem wpływającym na sprawną pracę firmowej floty są regularnie wykonywane przeglądy oraz zabiegi konserwacyjne. Dzięki nim zachowasz każdy pojazd w nienagannym stanie, zwiększysz bezpieczeństwo swoich pracowników, unikniesz nieprzewidzianych awarii oraz podniesiesz wydajność floty.
Zarządzanie paliwem
Nie bez znaczenia jest także zarządzaniem paliwem, które pomoże lepiej kontrolować koszty operacyjne. To właśnie od niego zależy sprawne i wydajne działanie floty. Takie narzędzia jak karty flotowe wspierają monitorowanie i analizowanie zużycia paliwa, a co za tym idzie, pozwalają na wdrożenie działań ograniczających jego zużycie. Warto dodać, że karty flotowe pozwalają na szybkie, sprawne i bezpieczne tankowanie jedynie przez uprawnione do tego osoby. Oprócz ich użycia warto też wdrożyć oszczędne praktyki jazdy.
Raportowanie, analiza danych, planowanie zasobów, szkolenia
Istotne jest też systematycznie zbieranie danych dotyczących wypadków drogowych, kosztów utrzymania czy zużycia paliwa, co pozwoli na optymalizację tych kwestii i rozliczenie kosztów. Konsekwentnie planuj także wykorzystanie floty, pamiętając o zapotrzebowaniu na pojazdy w różnych okresach, ograniczeniach czasowych czy zmienności zadań. Niesłychanie ważne są też szkolenia kierowców, które wspierają bezpieczne i wydajne praktyki jazdy.
Do usprawnienia działania floty firmowej przyda się również specjalne oprogramowanie do zarządzania flotą. Polityka dotycząca użytkowania pojazdów, monitorowanie, przeglądy aut czy zarządzanie paliwem w tym sięgnięcie po karty flotowe- wszystkie te aspekty wpływają na płynne i sprawne działanie floty.
Artykuł sponsorowany