MechanikaPorady

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – poradnik

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – poradnik

Domowe sposoby usuwania rys z samochodu są o wiele tańsze, niż gdybyśmy odstawili samochód do warsztatu. Jeżeli więc stawiamy na oszczędności i dysponujemy wolnym czasem, możemy zająć się tym problemem sami. Potrzebujemy odtłuszczacz, pastę polerską, farbę, klar i lakier oraz papier ścierny wodny i kilka miękkich szmatek.

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem i się nie napracować?

Przy usuwaniu rys pracy jest niewiele, ale może nam to zabrać trochę czasu. Będziemy musieli najpierw rysę zmatować, robiąc to bardzo delikatnie, by nie zedrzeć wokół niej lakieru. Przecieranie papierem ściernym będziemy musieli powtarzać wielokrotnie przy kolejnych etapach pracy.

Zanim jednak zaczniemy szlifowanie rysy, najpierw musimy powierzchnię odtłuścić. Pomoże nam w tym płyn do mycia szyb lub benzyna ekstrakcyjna. Po otłuszczeniu płynem wycieramy powierzchnię suchą szmatką. Natomiast jeśli użyjemy benzyny, wystarczy, gdy chwilę poczekamy, aż sama odparuje.

Po odtłuszczeniu wybieramy papier ścierny wodny. W zależności od głębokości rysy będzie to papier od 2 i pół tysięcy do 6 tys. Przy delikatnym zadrapaniu wystarczy papier o gramaturze 5 tys., a w końcowym etapie 6 tys.

Szybkie usuwanie rysy płytkiej

Po odtłuszczeniu powierzchni z rysą oklejamy ją naokoło papierową taśmą samoprzylepną, by operować wyłącznie na wymaganym polu. Papier wodny o gramaturze 5 tys. moczymy wodą wymieszaną z mydłem i bardzo delikatnie matujemy powierzchnię z rysą. Uważamy, by w ogóle nie dociskać papieru. Nasze ruchy ręki mają być zaledwie okrężnymi muśnięciami.

Odklejamy taśmę, a zmatowaną powierzchnię myjemy wodą i wycieramy do sucha czystą miękką ściereczką. Nakładamy teraz pastę polerską i kolistymi ruchami wcieramy ją w zmatowaną powierzchnię aż do jej całkowitego wniknięcia w lakier. Przecieramy ściereczką najpierw wilgotną, potem suchą.

Papierem wodnym o gramaturze 6 tys. przecieramy delikatnie wypastowaną powierzchnię, po czym myjemy mokrą ściereczką i osuszamy suchą szmatką. Tak usuniętą rysę spryskujemy farbą z odpowiednio dobranym kolorem. Gdy wyschnie, spryskujemy bezbarwnym lakierem i po odczekaniu aż wyschnie, mamy auto jak nowe.

Usuwanie rysy głębokiej – jak to zrobić?

Przy głębokiej rysie, przy której widać zdarty podkład aż do blachy, użyjemy papieru ściernego wodnego o gramaturze 2 lub 2,5 tys. Najpierw odtłuszczamy powierzchnię benzyną ekstrakcyjną. Gdy wyschnie, moczymy papier i nakładamy go na twardy klocek. Matujemy powierzchnię kolistymi ruchami.

Po zmatowaniu przecieramy benzyną i gdy ona wyparuje, pędzelkiem dokładnie wkładamy farbę samochodową w zagłębienie rysy. Czekamy, aż wyschnie (około 1,5 godziny) i nakładamy na nałożoną farbę klar o tym samym kolorze co farba.

Po wyschnięciu owijamy klocek mokrym papierem wodnym o gramaturze 5 tys. i matujemy powierzchnię, aż będzie gładka. Myjemy wyrównaną rysę benzyną i spryskujemy blachę lakierem bezbarwnym, Po wyschnięciu lakieru auto gotowe jest do jazdy.

Udostępnij