MotoryzacjaPorady

Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu

Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu

Często ludzie chcą sprawdzić ważność polisy OC sprawcy wypadku drogowego bądź kolizji. Bliźniaczo sytuacja wygląda wtedy, gdy chcemy kupić używany samochód. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu. Można to zrobić w bardzo prosty sposób na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub na aplikacji mobilnej.

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Żeby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG, trzeba podać numer VIN bądź dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego aktualność ubezpieczenia OC możemy także zweryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Należy pamiętać, że w systemie dodatkowo dostępne są inne dane techniczne pojazdu. Są to bardzo przydatne informacje w czasie kupna używanego samochodu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że każdy pojazd mechaniczny, który zarejestrowany jest w naszym kraju, musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Z tego powodu należy sprawdzać aktualność polisy w każdej sytuacji, w której będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości co do daty wygaśnięcia ubezpieczenia. Zawsze należy weryfikować ważność OC samochodu, kiedy chcemy kupić używany samochód. Warto podkreślić, że poprzedni właściciel samochodu musi przekazać nam polisę OC razem z dowodem rejestracyjnym, a także kartą pojazdu – jeśli takowa została wydana. Oprócz tego przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy auto na pewno posiada aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli uczestniczymy w kolizji bądź wypadku drogowym, to również należy sprawdzić ubezpieczenie samochodu sprawcy wypadku. Można to zrobić samodzielnie. Należy to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy zaistniała niegroźna stłuczka i zdecydujemy się na spisanie oświadczenia, a jednocześnie nie będziemy wzywać na miejsce wypadku odpowiednich służb. Należy pamiętać, że aktualność OC innego kierowcy można zweryfikować używając smartfona.

Ważność ubezpieczenia na stronie UFG

Jeśli chcemy sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, to najłatwiej to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl. Następnie należy kliknąć na zakładkę ,,Baza OC i AC”. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w ,,Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem należy wejść w ,,Identyfikacja umowy OC na dzień”. Potem należy już tylko wpisać w odpowiednią rubrykę numer rejestracyjny albo VIN i podać datę sprawdzenia ważność OC oraz kraj. Na nasz numer telefonu zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Na końcu wyświetli się nam marka oraz model ubezpieczonego auta.

Udostępnij