Poradnik

Ryzyko zakupu samochodu za granicą: jak uniknąć oszustw i nieuczciwych transakcji?

Ryzyko zakupu samochodu za granicą: jak uniknąć oszustw i nieuczciwych transakcji?

Kupno samochodu za granicą zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem. Trzeba przyznać, że niektóre metody przyjęte przez sprzedawców są aż nadto kreatywne. Na jakie oszustwa można się natknąć podczas zakupu pojazdu poza granicami Polski? Jak można się przed nimi ustrzec?

Jakie rodzaje oszustw grożą osobom, które chcą kupić auto za granicą?

Co do zasady, nieuczciwi sprzedawcy pojazdów działający za granicą korzystają często z tych samych metod, jakie praktykują oszuści w Polsce. Najczęściej można się spotkać z:

  • sfałszowanym przebiegiem, którego wartość może być nawet o 25 procent wyższa niż deklarowana,

  • sfabrykowanymi ogłoszeniami, w których formularze są tak spreparowane, aby ofiara oszusta przelała pieniądze na określone konto, oczywiście bez przekazania auta,

  • zatajenie przeszłości auta, a konkretnie ukrycie faktu, że samochód z zagranicy uczestniczył w wypadku lub został nadmiernie wyeksploatowany (np. jako taksówka),

  • celowe ukrycie szkód i wad technicznych, które mogłyby wpłynąć na brak decyzji o zakupie,

  • kopiowanie numeru VIN innego sprawnego pojazdu, a także podrobienie dowodu rejestracyjnego i ukrycie w ten sposób faktu, że auto zostało skradzione lub poważnie uszkodzone.

Jak uniknąć oszustwa?

Chcąc uniknąć oszustwa, warto krytycznie brać pod uwagę wszystkie informacje, jakie zostały umieszczone w ogłoszeniu. Warto też zapoznać się z ogólnymi zwyczajami panującymi na rynku motoryzacyjnym. Dla przykładu kupując np. auto z Niemiec, trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak przebieg i zużycie silnika. Oprócz tego osoba kupująca powinna też zwrócić uwagę na kilka nie zawsze oczywistych czynników.

  1. Sprzedawca. Uczciwy handlarz samochodami to gwarant, że transakcja jest bezpieczna. Zamiast szukać pojazdów w przygodnych ogłoszeniach, warto zwrócić uwagę na oferty sprawdzonych i cenionych sprzedawców. Kupujący nie powinien decydować się na zakup auta, którego dotychczasowy właściciel nie pozwala na przeprowadzenie jazdy próbnej lub podaje fałszywe dane.

  2. Dokumentacja. Kupujący powinien mieć wgląd w pełną dokumentację samochodu. Mowa tu oczywiście o dowodzie rejestracyjnym, książce serwisowej i polisie.

  3. Historia samochodu. Obowiązkiem kupującego jest sprawdzenie historii auta. Warto zwrócić uwagę na liczbę poprzednich właścicieli, dotychczasowy przebieg, naprawy i ewentualne wypadki. Co ważne, jeśli kupujący nabywa np. samochód ze Szwecji, to w bazie CARFAX znajdzie wszystkie informacje na jego temat.

Gdzie kupić auto, aby kupujący miał pewność dobrej transakcji? Warto zajrzeć na https://carforfriend.pl/zakup-auta-w-szwecji-sprowadzenie-do-polski/, gdyż jest to profesjonalna platforma prowadzona przez profesjonalistów.

Udostępnij