MotoryzacjaPoradnik

Jak bez problemów szybko sprzedać samochód?

Jak bez problemów szybko sprzedać samochód?

Sprzedaż samochodu to dla wielu osób okazja, by mieć dodatkowe środki na zakup nowego auta albo podreperowanie domowego budżetu. Każdy samochód da się sprzedać, ale nie każdy za takie pieniądze, których się zażąda. O tym, jak sprzedać samochód bez stresu, przeczytasz poniżej.

Sprzedaż w komisie lub u dealera

Kiedy ktoś sprzedaje samochód, by kupić coś nowego może zostawić stare auto w rozliczeniu u dealera albo w komisie. Wiąże się to z niższą ceną, niż sprzedaż auta prywatnie, ale pieniądze dostaje się od razu w ramach dopłaty do nowego samochodu. To najszybszy sposób na to, by pozbyć się starego auta.

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest wolny od wad. Po pierwsze cena, którą można wtedy uzyskać może być nawet 20 – 30% niższa, niż gdyby sprzedawało się auto na wolnym rynku. Po drugie nie każde auto można oddać w rozliczenie. Dealer nie weźmie samochodu starszego niż 5 – 6 lat, bo chce zarobić. W komisie może udać się zostawić starszy model, ale też nie każdy. Handlowcy wiedzą, które samochody schodzą szybko i głównie takie przyjmują w rozliczenie.

Samochód można wystawić na sprzedaż w komisie także wtedy, gdy nie kupuje się w nim nowego auta. Wtedy jednak trzeba pamiętać, że pieniądze za sprzedaż dostanie się dopiero wtedy, gdy ktoś auto kupi. W praktyce może to trwać kilka tygodni i skończyć się tym, że właściciel komisu każe auto zabrać, bo zajmuje miejsce a nikt nawet go nie ogląda.

Sprzedaż auta przez portal ogłoszeniowy

Najczęściej ludzie decydują się sprzedawać samochody na portalach aukcyjnych. Mogą wtedy dostać za nie więcej pieniędzy niż w komisie, gdzie właściciel pobiera sporą prowizję. Wystarczy tylko odpowiednie ogłoszenie, zdjęcia i trochę cierpliwości, zanim zaczną odzywać się telefony.

W ogłoszeniu trzeba podać jak najwięcej szczegółów na temat samochodu. To wygodne zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupujących. Im więcej informacji o samochodzie będzie zapisane w ogłoszeniu tym bardziej zdecydowani klienci będą dzwonić w sprawie kupna auta. To pozwala zaoszczędzić czas obu stron na bezproduktywne rozmowy na temat tego, czy auto brało udział w kolizji albo, czy ma dodatkowe poduszki powietrzne.

Zasada jest prosta: w ogłoszeniu trzeba napisać prawdę i tylko prawdę. Kłamstwo ma krótkie nogi i z szacunku do kupujących, którzy czasem tygodniami szukają auta, nie należy wprowadzać ich w błąd. Poza tym warto pamiętać, że kiedyś również będzie się szukać samochodu i przekopywanie się przez ogłoszenia, w których pojawiają się nieprawdziwe informacje może być katorgą.

O czym należy pamiętać po sprzedaży auta

Po sprzedaży samochodu należy pamiętać o dopełnieniu kilku formalności. Należy zgłosić w wydziale komunikacji zbycie pojazdu. Najczęściej wystarczy wysłać stosowny druk drogą pocztową lub emailem. Zmiana wprowadzona przez urząd będzie widoczna w aplikacji mPojazd – auto zniknie z bazy danych użytkownika, który go sprzedał.

Ponadto trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela, który przygotuje zwrot z polisy, jeśli zawarte było dodatkowe ubezpieczenie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zawierane jest na dany pojazd, dlatego niejako przechodzi na nowego właściciela.

Udostępnij