MotoryzacjaTransport

Czy trzeba przerejestrować samochód kupiony z drugiej ręki?

Czy trzeba przerejestrować samochód kupiony z drugiej ręki?

Przerejestrowywanie pojazdów było obowiązkiem do 31 grudnia 2019 roku. Po tej dacie ogłoszono brak takiej konieczności. Obecnie, z dużym prawdopodobieństwem już od lutego 2022, będziemy mieć nowy przepis. Nadal nie będzie obowiązku przerejestrowywania auta, ale trzeba będzie to wyraźnie zgłosić w urzędzie, że pozostajemy przy starych tablicach rejestracyjnych. Zmieni się też przepis o nalepkach na szybę i kartach pojazdu.

Czy trzeba przerejestrować samochód, czy tylko zgłosić jego zakup?

Zgłoszenie nabycia auta z drugiej ręki w urzędzie pozostaje bez zmian. Mamy na to czas do 60 dni od momentu zakupu używanego samochodu. Oczywiście tyle dni mamy tylko z powodu pandemii. Gdy ona minie, z pewnością wróci termin do 30 dni od momentu zakupu.

Do 31 grudnia 2019 roku wymagane było zarówno zgłoszenie zakupu auta, jak i jego przerejestrowanie. Od 1 stycznia 2021 roku nie musieliśmy przerejestrowywać pojazdu, jedynie zgłosić, że jesteśmy nowymi jego właścicielami.

Natomiast od lutego 2022 trzeba będzie zgłosić na odpowiednim formularzu, że chcemy korzystać z tablic rejestracyjnych zbywcy auta.

Czy nalepki i karty pojazdu zostaną zniesione

W roku 2022 mają przestać obowiązywać nalepki rejestracyjne (kontrolne), które do tej pory musieliśmy umieszczać na szybie pojazdu. Nie będą też konieczne opłaty o wydanie karty pojazdu, gdyż karta pojazdu już nie będzie potrzebna.

Jak wygląda sprawa przerejestrowania auta kupionego w innym kraju?

Jeżeli kupimy osobówkę na Pomorzu, a mieszkamy w górach, nadal możemy jeździć autem z rejestracjami pomorskimi. Wystarczy, że zgłosimy zakup pojazdu stosownym władzom, i jak wspomnieliśmy, uwzględnimy w zgłoszeniu chęć pozostania przy obecnych tablicach.

Natomiast jeśli poprzednim właścicielem był obcokrajowiec i tablice rejestracyjne są z numerami zagranicznymi, obowiązuje nas ponowna rejestracja auta w kraju.

Poniesiemy przy tym koszty w takim samym stopniu, jak to było do tej pory przy dokonywaniu owych formalności, pomniejszone o niekupowanie nalepki oraz karty pojazdu.

Szata graficzna tablic – czy obowiązuje tylko jedna?

Jeżeli nasze auto ma tablice rejestracyjne z czarnym tłem i białymi napisami, będziemy musieli to zmienić. Do wymiany będą również tablice, którym będzie brakowało po ich lewej stronie unijnego znaczka, pomimo białego tła tablicy i czarnych napisów (liter oraz liczb).

Obowiązują niestety już tylko tablice rejestracyjne białe z widocznym znaczkiem Unii Europejskiej po lewej stronie i czarnymi literami oraz liczbami rejestracyjnymi.

Możemy także mieć tablice indywidualne (np. imienne). Koszt takiej tablicy rejestracyjnej wynosi 1000 zł.

Jeśli chodzi o kolory tablic rejestracyjnych samochodów zabytkowych, pozostają one bez zmian.

Udostępnij